O szkole

Gimnazjum nr 1 w Pruszkowie funkcjonuje od 1 września 1999 r.  Szkoła dysponuje dziewięcioma w pełni wyposażonymi pracowniami przedmiotowymi, w tym  nowoczesną pracownią informatyczną oraz biblioteką i dwiema galeriami. Zajęcia odbywają się systemem jednozmianowym.

Specyfika placówki to jej kameralność, co sprzyja integracji całego środowiska szkolnego oraz ułatwia proces wychowawczy, czego efektem jest skuteczniejsza, wielowymiarowa opieka, bezpieczeństwo uczniów i osiąganie przez nich pożądanego modelu zachowań i postaw.

Działania dydaktyczno – wychowawcze  mają na celu przede wszystkim ukształtowanie człowieka, który docenia wagę własnego, indywidualnego rozwoju, bierze za ten rozwój odpowiedzialność, potrafi wyznaczać sobie cele i je realizować,  jest empatyczny, otwarty na drugiego człowieka, a jednocześnie asertywny, umiejący stawiać sobie i innym granice.

Opisany wyżej ideał absolwenta szkoła stara się osiągać poprzez codzienną pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, a także poprzez udział uczniów w wielu przedsięwzięciach pozalekcyjnych.  Przez trzynaście  lat funkcjonowania placówki były to np. konkursy: Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Patriotycznej, rajd Szlakiem Naszej Historii, spotkania edukacyjne Dni Trzech Kultur , obozy językowe w Londynie, konkursy recytatorskie: Fascynacje, Warszawska Syrenka, O Złote Pióro Watermana , Miejski Konkurs Ortograficzny, wielodniowe wycieczki ( w tym zagraniczne), wycieczki edukacyjne do muzeów i teatrów, zawody sportowe. Tradycją szkoły są wyjazdy integracyjne, uroczyste ślubowanie i pasowanie klas pierwszych. Młodzież chętnie uczestniczy w inicjatywach typu: Góra Grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Osiedlowy Piknik Rodzinny. Prężnie działający samorząd  jest dla wielu uczniów płaszczyzną skutecznego współdziałania, inicjatywy i kreatywności.

Potrzebie samorealizacji i twórczego działania wychodzą naprzeciw koła przedmiotowe (np. matematyczne, historyczne, biologiczne) oraz koła zainteresowań (np. teatralne, informatyczne, biblijne, sportowe).

Gimnazjum nr 1 może poszczycić się dobrymi wynikami egzaminów zewnętrznych, sukcesami swoich uczniów w przedmiotowych konkursach kuratoryjnych, konkursach organizowanych na terenie miasta.

Wysiłkowi młodzieży towarzyszy kompetencja oraz  zaangażowanie stabilnej, dobrze współpracującej kadry nauczycielskiej i pedagogicznej.