DOŚWIADCZENIE 2
Obserwacja: Obserwowałam proces rozkładu cukru na drodze fermentacji zachodzący w obecności drożdży.
Problem badawczy:Wykazanie obecności dwutlenku węgla jako efektu fermentacji.
Hipoteza:W wyniku fermentacji powstaje dwutlenek węgla.
Doświadczenie:Do wykonania doświadczenia użyłam: suszone drożdże, cukier, wodę, wodę wapienną.
Część pierwsza:
Po około 10 min. zauważyłam, że warstwa piany w butelce podniosła się.
A B
Wniosek: W butelce doszło do beztlenowego rozkładu cukru (fermentacji), w wyniku którego powstał dwutlenek węgla. Gromadzący się gaz uniósł znajdującą się w butelce pianę (spowodował też spęcznienie plastikowej butelki).
Część druga:
Prowadziłam obserwację przez 3 kolejne dni. Co jakiś czas w wodzie pojawiały się pęcherzyki gazu, a woda stawała się coraz bardziej mętna.
A B
Wniosek: Dwutlenek węgla powstający w butelce w wyniku fermentacji przechodzi do wody wapiennej, gdzie powoduje reakcję chemiczną, polegającą na wytrącaniu się związku wapnia (mętnienie wody wapiennej).
Doświadczenie przeprowadziła
Katarzyna Frątczak kl.Ia, r.szk.2013/2014
komentarz nauczyciela: Drożdże odychają beztlenowo.W wyniku tego procesu (fermentacja alkoholowa) powstaje dwutlenek węgla, który w kontakcie z wodą wapienną powoduje jej mętnienie. Ewa Król
DOŚWIADCZENIE 1
Obserwacja: Obserwowałam kości podudzia kurcząt przechowywane w occie i w wodzie.
Problem badawczy: Czy kwaśna substancja (10% ocet) wpływa na właściwości tkanki kostnej.
Hipoteza: Środowisko kwaśne powoduje niszczenie kości.
Doświadczenie: Do wykonania doświadczenia użyłam: dwóch pojemników, octu, wody, czterech oczyszczonych kości kurcząt, dwóch talerzy.
Doświadczenie rozpoczęłam 15 września o godzinie 16:00, a skończyłam 28 września o godzinie 15:00.
Po wyjęciu kości z pojemników stwierdziłam, że te, które były zanurzone w wodzie nie zmieniły swoich właściwości, natomiast zanurzone w occie zmieniły barwę na sino-fioletową oraz stały się miękkie.
Wniosek: Kości leżące w occie stały się miękkie, jak plastelina i zmieniły kolor. Prawdopodobnie przyczyną tych zmian było wypłukanie przez ocet wapnia z kości. Spowodowało to utratę twardości przez tkankę kostną, było też powodem zmiany zabarwienia – kość bogata w wapń jest biała.
Doświadczenie przeprowadziła Katarzyna Frątczak KL.I A, r.szk.2013/2014
komentarz nauczyciela: Kwas octowy powoduje usunięcie z kości substancji mineralnych (soli wapnia i fosforu), które nadają kości sztywność i twardość. Jest to spowodowane reakcjami chemicznymi jakie zachodzą między solami a kwasami (chemia). Ewa Król